FK~

Moje odkazy

Ostatní odkazy

Close Windows
Nenajdete mě na Facebooku ani Twitteru
Rozpad EU
Jsem členem FSF
There Is No Cloud …just other people's computers.
Sane software manifesto / Manifest příčetného softwaru

Co je to startup?

vydáno: 1. 2. 2014 15:31, aktualizováno: 1. 2. 2014 16:08

Už delší dobu chci napsat, co si myslím o tzv. startupech. A zrovna dneska někdo položil na Rootu tuhle otázku:

Startup x "Jen další nová firma co patlá software" - rozdíl?

Ahoj, tak tu máme sobotní otázku k zamyšlení:

Co dělá startup startupem?

Mnohdy mám pocit, že tzv. startup je prostě jen buzz word které použije parta kluků co si založí firmu na patlání softwaru, většinou webů, může jít ale i o mobily. V lepším případě se vše točí okolo jedné služby či produktu, který ma jakože být inovativní a (kuc, kuc...) změnit svět, v praxi to však obvykle moc dlouho neobstojí. Co tedy vlastně odlišuje startup od normálního podnikání?

Tak tedy, co je to ten startup?

Startup je jednak druh firmy a jednak způsob podnikání. Startup je začínající firma. Ale ne ledajaká začínající firma. Kdyby si např. můj dědeček založil opravnu motocyklů a já byl teď dědicem prosperující sítě servisů, nebyl to (ani na začátku) startup. Byla by to tradiční rodinná firma.

Startup je začínající firma založená za účelem prodeje. Můžete tomu říkat, jak chcete, třeba vstup strategického partnera, spojení se silným hráčem na trhu nebo třeba vstup na burzu a podobné kecy, ale princip je vždy stejný – zakladatel firmy se vzdává (buď částečně nebo úplně) majetkového podílu a dostává větší či menší balík peněz (plus další věci, jako např. povinnost otročit teď ve firmě jako zaměstnanec nebo nějakou rentu/splátky atd. podle konkrétní dohody).

Je to legitimní způsob podnikání – záleží na povaze člověka. Někdo má za život spousty nápadů, dokáže se nadchnout (a nejen sebe, ale i zaměstnance a zákazníky) a nastartovat firmu… ale nebaví ho to udržovat dlouhodobě. Nemá takové citové pouto ke svému výtvoru, takže je schopný ho prodat (resp. už ho zakládá s tím, že ho prodá) a skočit zase na nový nápad a startovat něco jiného.

Startup bývá většinou spojován s moderními technologiemi. Což je v současnosti to ICT nebo třeba biotechnologie. Dříve to mohly být třeba fotoaparáty nebo motocykly. Příště to bude zase něco jiného. Definice pojmu by měla být nadčasová, takže prostě moderní technologie. I když je třeba říct, že ICT je přeci jen v něčem zvláštní – dá se začít s opravdu minimálním kapitálem, takřka nulovým (počítač, telefon a přípojku na Internet má v našich končinách prakticky každý), stačí jen znalosti. (ovšem ne každá ICT firma je strartup – např. IBM startup není)

Taky se může stát, že podnikateli dojde dech (a peníze) nebo dostane takovou nabídku, která se neodmítá a firmu prodá, i když to původně neplánoval. Je otázka, zda tohle považovat za startup… podle mého ne. Např. kupec přestřelí a nabídne částku, o které podnikatel ví, že by ji ze své firmy nikdy nedostal.

Když se vrátím k otázce z diskuse: „nová firma na patlání softwaru, většinou webů“ startupem být může (její majitelé sní o prodeji za velký balík), ale většinou se ho nepodaří dotáhnout do fáze prodeje a buď zanikne nebo se transformuje na normální firmu. Různých webových studií je jak naseto a tohle nikdo nekoupí. Museli byste shromáždit opravdu kvalitní lidský kapitál v dostatečném množství a nějaké zajímavé zakázky, aby nějakého investora vůbec zajímala vaše existence.

Témata: [podnikání] [marketing]

Komentáře čtenářů

Tento článek zatím nikdo nekomentoval

Přidat komentář

reagujete na jiný komentář (zrušit)
jméno nebo přezdívka
název příspěvku
webová stránka, blog
e-mailová adresa
nápověda: možnosti formátování
ochrana proti spamu a špatným trollům

Náhled komentáře