FK~

Moje odkazy

Ostatní odkazy

Close Windows
Nenajdete mě na Facebooku ani Twitteru
Rozpad EU
Jsem členem FSF
There Is No Cloud …just other people's computers.
Sane software manifesto / Manifest příčetného softwaru

Nový chladič na procesor

vydáno: 1. 5. 2013 11:55, aktualizováno: 10. 12. 2013 15:31

Nedávno jsem si pořídil nový desktop a teď jsem ho začal používat jako svůj hlavní počítač (posledních pár let jsem měl jen notebook). Jedna věc mě ale na novém stroji dost štvala a odváděla pozornost – hluk větráku na procesoru.

Chladič pro procesor: Arctic Freezer A30

Zdroj má pasivní chlazení, grafická karta taky, disky moc hluku nedělají a bedna má vlastní větráky skoro neslyšitelné. Jen ten na procesoru nepříjemně bzučel/vrčel.

Chladič pro procesor: Arctic Freezer A30

Chladič pro procesor: Arctic Freezer A30

Poznámka pro příště: procesory kupovat jen samotné a chladič pořídit zvlášť, protože ty přibalené za moc nestojí. Chladit sice zvládnou spolehlivě, ale kvůli hlučnosti se nehodí do počítačů, u kterých člověk sedí a má se soustředit.

Pořídil jsem si Arctic Freezer A30 a celá sestava je teď krásně tichá. Slyšet samozřejmě je, ale ta hlučnost je pro mě už ignorovatelná a nerozptyluje od práce.

Nový nástavec na procesor je mnohem větší než Cooler Master přibalený od AMD:

Chladič pro procesor: Arctic Freezer A30

Chladič pro procesor: Arctic Freezer A30

Po vybalení z krabice jsem se trochu lekl a přišlo mi, že se do skříně snad ani nevejde. Ale nakonec se vešel, ještě je tam tak půl centimetru místa. Při instalaci chladiče jsem musel vyndat jeden paměťový modul a zpátky šel dát jen tak tak. A slot nejblíž procesoru nejde obsadit vůbec – takže se budu muset spokojit se dvěma moduly. Ale těch 16 GB RAM mi snad nějakou dobu vydrží :-) To je asi jediná nevýhoda tohoto chladícího monstra.

Chladič pro procesor: Arctic Freezer A30

Poznámka k nákupu: prodejce to v popisu zboží neuvádí, takže jsem málem zbytečně koupil ještě teplovodivou pastu za dvě stovky, ale naštěstí jsem včas zjistil na webu výrobce, že pasta je součástí balení.

Chladič pro procesor: Arctic Freezer A30

Chladič pro procesor: Arctic Freezer A30

Co se týče otázky notebook vs. desktop: za desktop jsem velmi rád a je to po těch letech příjemná změna. Notebooky jsou o věčném hledání kompromisu mezi výkonem, mobilitou, hlučností, spolehlivostí, cenou… a obvykle kombinují více špatných vlastností. S desktopem nemusím řešit, jestli nedochází RAM, jestli není přetížený procesor, jestli se ten krám nepřehřívá a nehrozí, že se v tu nejméně vhodnou chvíli vypne, nemusím řešit, zda tam dát drahé a rychlé SSD s malou kapacitou nebo pomalý HDD – mám tam dva HDD v RAIDu 1 + jeden záložní + SSD na systém (GNU/Linux). A i při kompilaci, kdy jede všech osm jader naplno, je to krásně tiché – tišší než původní notebook. Jedinou nevýhodou je ta mobilita, ale pro tyto případy stačí mít jeden notebook případně netbook/touchbook.

Témata: [hardware]

Komentáře čtenářů

Za tento článek zatím nikdo autora nekamenoval

Přidat komentář

reagujete na jiný komentář (zrušit)
jméno nebo přezdívka
název příspěvku
webová stránka, blog
e-mailová adresa
nápověda: možnosti formátování
ochrana proti spamu a špatným trollům

Náhled komentáře