FK~

Moje odkazy

Ostatní odkazy

EFF: svoboda blogování
Close Windows
Nenajdete mě na Facebooku ani Twitteru
Rozpad EU
Jsem členem FSF
Jsem členem EFF
There Is No Cloud …just other people's computers.

Nový chladič na procesor

vydáno: 1. 5. 2013 11:55, aktualizováno: 10. 12. 2013 15:31

Nedávno jsem si pořídil nový desktop a teď jsem ho začal používat jako svůj hlavní počítač (posledních pár let jsem měl jen notebook). Jedna věc mě ale na novém stroji dost štvala a odváděla pozornost – hluk větráku na procesoru.

Chladič pro procesor: Arctic Freezer A30

Zdroj má pasivní chlazení, grafická karta taky, disky moc hluku nedělají a bedna má vlastní větráky skoro neslyšitelné. Jen ten na procesoru nepříjemně bzučel/vrčel.

Chladič pro procesor: Arctic Freezer A30

Chladič pro procesor: Arctic Freezer A30

Poznámka pro příště: procesory kupovat jen samotné a chladič pořídit zvlášť, protože ty přibalené za moc nestojí. Chladit sice zvládnou spolehlivě, ale kvůli hlučnosti se nehodí do počítačů, u kterých člověk sedí a má se soustředit.

Pořídil jsem si Arctic Freezer A30 a celá sestava je teď krásně tichá. Slyšet samozřejmě je, ale ta hlučnost je pro mě už ignorovatelná a nerozptyluje od práce.

Nový nástavec na procesor je mnohem větší než Cooler Master přibalený od AMD:

Chladič pro procesor: Arctic Freezer A30

Chladič pro procesor: Arctic Freezer A30

Po vybalení z krabice jsem se trochu lekl a přišlo mi, že se do skříně snad ani nevejde. Ale nakonec se vešel, ještě je tam tak půl centimetru místa. Při instalaci chladiče jsem musel vyndat jeden paměťový modul a zpátky šel dát jen tak tak. A slot nejblíž procesoru nejde obsadit vůbec – takže se budu muset spokojit se dvěma moduly. Ale těch 16 GB RAM mi snad nějakou dobu vydrží :-) To je asi jediná nevýhoda tohoto chladícího monstra.

Chladič pro procesor: Arctic Freezer A30

Poznámka k nákupu: prodejce to v popisu zboží neuvádí, takže jsem málem zbytečně koupil ještě teplovodivou pastu za dvě stovky, ale naštěstí jsem včas zjistil na webu výrobce, že pasta je součástí balení.

Chladič pro procesor: Arctic Freezer A30

Chladič pro procesor: Arctic Freezer A30

Co se týče otázky notebook vs. desktop: za desktop jsem velmi rád a je to po těch letech příjemná změna. Notebooky jsou o věčném hledání kompromisu mezi výkonem, mobilitou, hlučností, spolehlivostí, cenou… a obvykle kombinují více špatných vlastností. S desktopem nemusím řešit, jestli nedochází RAM, jestli není přetížený procesor, jestli se ten krám nepřehřívá a nehrozí, že se v tu nejméně vhodnou chvíli vypne, nemusím řešit, zda tam dát drahé a rychlé SSD s malou kapacitou nebo pomalý HDD – mám tam dva HDD v RAIDu 1 + jeden záložní + SSD na systém (GNU/Linux). A i při kompilaci, kdy jede všech osm jader naplno, je to krásně tiché – tišší než původní notebook. Jedinou nevýhodou je ta mobilita, ale pro tyto případy stačí mít jeden notebook případně netbook/touchbook.

Témata: [hardware]

Komentáře čtenářů

Tento článek zatím nikdo nekomentoval

Přidat komentář

reagujete na jiný komentář (zrušit)
jméno nebo přezdívka
název příspěvku
webová stránka, blog
e-mailová adresa
nápověda: možnosti formátování
ochrana proti spamu a trollům

Náhled komentáře