FK~

Moje odkazy

Ostatní odkazy

Close Windows
Nenajdete mě na Facebooku ani Twitteru
Rozpad EU
Jsem členem FSF
There Is No Cloud …just other people's computers.
Sane software manifesto / Manifest příčetného softwaru

Nabíjení úplně vybité baterky v mobilu

vydáno: 13. 2. 2014 14:53, aktualizováno: 22. 10. 2017 15:11

Když necháte starý mobil ve skříni, tak se vám může stát, že nepůjde zapnout, ale dokonce nepůjde ani nabít. Napětí na baterce klesne natolik, že to nabíjecí obvod v mobilu vyhodnotí tak, že baterka buď chybí nebo je vadná a odmítne nabíjet. Baterka (resp. aktumulátor) ale nemusí být úplně mrtvá a půjde ještě použít. Navíc když chceme mobil provozovat jen chvilku nebo trvale napájený ze sítě, tak je nám to celkem jedno.

Sony Ericsson W395 – telefon a nabíječka

Potřebujeme tedy zvýšit napětí na akumulátoru. Občas pomůže teplo (ale nedoporučuji opékat baterky nad plamenem) nebo (částečné) nabití v jednoduché nabíječce, která nic nekontroluje a prostě pere do baterky proud (v tom případě nenechávejte baterku bez dozoru, ale zároveň buďte dostatečně daleko).

Jednoduché a bezpečné řešení je připojit paralelně k nabíjenému akumulátoru další zdroj a tím přesvědčit mobil, aby začal nabíjet. Poskládáme si co nejpodobnější napětí (v tomto případě 3,6 V) např. z tužkových NiMH akumulátorů (3× 1,2 V). Dáme si akorát pozor na správnou polaritu (plus na plus) a vyhneme se zkratům.

Sony Ericsson W395 – připojená druhá baterka

Po připojení nabíječky se nám už krásně nabíjí:

Sony Ericsson W395 – nabíjení

Pomocné akumulátory odpojíme, už nejsou potřeba.

Oživená baterka pak půjde normálně používat, akorát už nevydrží tolik, co nová. Pokud výrobce nedal do baterky DRM , můžeme také snadno nahradit původní akumulátor jinými články. Někteří s oblibou používají 18650 (168A) – tyhle články pohání většinu notebooků a dokonce některé automobily. Pak můžete mít zase telefon s výdrží 14 a víc dní, jako to bylo běžné před příchodem smartphonů.

Témata: [hack] [telekomunikace] [elektřina]

Komentáře čtenářů


Fučík, 14. 2. 2014 17:38, Baterky vybuchují! [odpovědět]

Přijde mi dost nezodpovědné nabádat lidi k zahřívání baterek - i na té tvojí je napsáno, že se nemá vhazovat do ohně.


xkucf03, 14. 2. 2014 18:06 [odpovědět]

Vždyť tam píšu, že se nemají opékat nad plamenem :-)


kotyz, 6. 4. 2015 20:38, siemens a baterka [odpovědět]

jo tohle mi dělá baterka v siemensu cx75 (neoriginální), když ho tejden nenabiju tak se vybije tak že nejde zapnout ani po připojení nabíječky a nabíjet se začně až po hodině nebo delší době co je na nabíječce. ale nakonec se nabije a dá se zapnout a používat a takový dva nebo tři dny (intenzivního nepoužívání) vydrží.


Franta, 6. 4. 2015 21:07, Starší telefony [odpovědět]

„intenzivní nepoužívání“ :-)

BTW: od Siemensu se mi hodně líbí jeho odolné modely M65 případně ME45. Ale tyhle starší kousky se už spatně shání, resp. získávají historickou hodnotu a podle toho ty ceny vypadají. On i takový použitý Sony Ericsson K750i stojí tisícovku…


Jakub Hrbek, 6. 11. 2019 20:56, Stará baterka [odpovědět]

Dobrý den, nevíte co s baterkou do siemensC25 už cca.10 let leží v šuplíku a ted jsem skoušel všechny zpusoby co jsou na internetu ale nic nefunguje. Nevěděl by někdo co s tím?


Franta, 6. 11. 2019 22:13, Baterie pro Siemens C25 [odpovědět]

Tu už pravděpodobně zachránit nepůjde. Takže buď koupit náhradní (koukal jsem, že se pořád prodávají) nebo se ji pokusit repasovat sám – měla by mít 3,6 V a tři NiMH články po 1,2 V. Možná je to složené ze tří AAA článků, které se dají běžně koupit.

Přidat komentář

reagujete na jiný komentář (zrušit)
jméno nebo přezdívka
název příspěvku
webová stránka, blog
e-mailová adresa
nápověda: možnosti formátování
ochrana proti spamu a špatným trollům

Náhled komentáře