FK~

Moje odkazy

Ostatní odkazy

EFF: svoboda blogování
Close Windows
Nenajdete mě na Facebooku ani Twitteru
Rozpad EU
Jsem členem FSF
Jsem členem EFF
There Is No Cloud …just other people's computers.

Nabíjení úplně vybité baterky v mobilu

vydáno: 13. 2. 2014 14:53, aktualizováno: 22. 10. 2017 15:11

Když necháte starý mobil ve skříni, tak se vám může stát, že nepůjde zapnout, ale dokonce nepůjde ani nabít. Napětí na baterce klesne natolik, že to nabíjecí obvod v mobilu vyhodnotí tak, že baterka buď chybí nebo je vadná a odmítne nabíjet. Baterka (resp. aktumulátor) ale nemusí být úplně mrtvá a půjde ještě použít. Navíc když chceme mobil provozovat jen chvilku nebo trvale napájený ze sítě, tak je nám to celkem jedno.

Sony Ericsson W395 – telefon a nabíječka

Potřebujeme tedy zvýšit napětí na akumulátoru. Občas pomůže teplo (ale nedoporučuji opékat baterky nad plamenem) nebo (částečné) nabití v jednoduché nabíječce, která nic nekontroluje a prostě pere do baterky proud (v tom případě nenechávejte baterku bez dozoru, ale zároveň buďte dostatečně daleko).

Jednoduché a bezpečné řešení je připojit paralelně k nabíjenému akumulátoru další zdroj a tím přesvědčit mobil, aby začal nabíjet. Poskládáme si co nejpodobnější napětí (v tomto případě 3,6 V) např. z tužkových NiMH akumulátorů (3× 1,2 V). Dáme si akorát pozor na správnou polaritu (plus na plus) a vyhneme se zkratům.

Sony Ericsson W395 – připojená druhá baterka

Po připojení nabíječky se nám už krásně nabíjí:

Sony Ericsson W395 – nabíjení

Pomocné akumulátory odpojíme, už nejsou potřeba.

Oživená baterka pak půjde normálně používat, akorát už nevydrží tolik, co nová. Pokud výrobce nedal do baterky DRM , můžeme také snadno nahradit původní akumulátor jinými články. Někteří s oblibou používají 18650 (168A) – tyhle články pohání většinu notebooků a dokonce některé automobily. Pak můžete mít zase telefon s výdrží 14 a víc dní, jako to bylo běžné před příchodem smartphonů.

Témata: [hack] [telekomunikace] [elektřina]

Komentáře čtenářů


Fučík, 14. 2. 2014 17:38, Baterky vybuchují! [odpovědět]

Přijde mi dost nezodpovědné nabádat lidi k zahřívání baterek - i na té tvojí je napsáno, že se nemá vhazovat do ohně.


xkucf03, 14. 2. 2014 18:06 [odpovědět]

Vždyť tam píšu, že se nemají opékat nad plamenem :-)


kotyz, 6. 4. 2015 20:38, siemens a baterka [odpovědět]

jo tohle mi dělá baterka v siemensu cx75 (neoriginální), když ho tejden nenabiju tak se vybije tak že nejde zapnout ani po připojení nabíječky a nabíjet se začně až po hodině nebo delší době co je na nabíječce. ale nakonec se nabije a dá se zapnout a používat a takový dva nebo tři dny (intenzivního nepoužívání) vydrží.


Franta, 6. 4. 2015 21:07, Starší telefony [odpovědět]

„intenzivní nepoužívání“ :-)

BTW: od Siemensu se mi hodně líbí jeho odolné modely M65 případně ME45. Ale tyhle starší kousky se už spatně shání, resp. získávají historickou hodnotu a podle toho ty ceny vypadají. On i takový použitý Sony Ericsson K750i stojí tisícovku…

Přidat komentář

reagujete na jiný komentář (zrušit)
jméno nebo přezdívka
název příspěvku
webová stránka, blog
e-mailová adresa
nápověda: možnosti formátování
ochrana proti spamu a trollům

Náhled komentáře