FK~

Moje odkazy

Ostatní odkazy

Close Windows
Nenajdete mě na Facebooku ani Twitteru
Rozpad EU
Jsem členem FSF
There Is No Cloud …just other people's computers.
Sane software manifesto / Manifest příčetného softwaru

Opencard: smát se lidem do ksichtu

vydáno: 3. 4. 2010 14:07, aktualizováno: 11. 12. 2013 17:25

K tomuto obrázku by stačilo napsat „bez komentáře“. Přesto myslím, že si pár slov zaslouží.

Opencard - socialistický omyl

Víte kolik si strhne karetní společnost, když platíte v obchodě např. svojí Visa nebo MasterCard kartou? Jako nakupujícího vás to přímo nestojí nic, ale obchodník z každé transakce odvádí přibližně tři procenta. Ve výsledku tyto náklady nese zákazník, i když je nevidí (resp. poplatek se rozloží mezi snížený zisk obchodníka a zvýšenou cenu pro zákazníka – poměr rozdělení závisí na elasticitě nabídky a poptávky).

Zdají se vám 3% za platbu kartou v obchodě moc? Inu, není to zrovna levné… ale jsou i daleko horší věci. Třeba taková Opencard. Počítejte se mnou.

V Opencard se ke konci roku 2009 utopilo přibližně 880 milionů Kč a vydáno bylo téměř 400 tisíc karet (zdroj). Z toho vycházejí průměrné náklady na jednu kartu 2 200 Kč. Novináři z ČT24 došli dokonce k částce 2 380 Kč na jednu vydanou kartu (viz  Projekt Opencard se změnil ve ztrátové fiasko). Pro jednoduchost se držme mého nižšího odhadu 2 200 Kč. Skutečně se jedná o „Nejlevnější kartu v ČR“, jak se nám snaží namluvit reklama?

Jistě že ne. Jedná se o další ukázku naprosto zrůdně nehospodárného socialistického řízení. Spočítejte si, za jak dlouho nacpete soukromé společnosti (jako je Visa nebo MasterCard) do chřtánu 2 200 Kč (nepřímo, přes poplatky obchodníků). Museli byste kartou v obchodech utratit 73 333,3. To byste museli být opravdu velkými milovníky zvířátek, abyste protočili přes 70 000 Kč na vstupech do Zoo. Případně byste museli hodně rádi jezdit pražskou MHD. Přesto by na vyrovnání nákladů na Opencard ani několik lidských životů nestačilo.

Říkám to nerad, ale: ty mnohdy nenáviděné společnosti jako Visa nebo MC, které si strhávají nekřesťanské peníze z našich nákupů v obchodech, dělají vlastně věci neuvěřitelně efektivně. Ve srovnání se socialistickým plánováním jednoznačně.


Projekty jako Opencard nepřísluší státu (potažmo městu), ale soukromému sektoru. Pokud se do nich stát zapojí, skončí to fiaskem a donebevolajícím plýtváním peněz nás občanů.


Město je zaneřáděné reklamou na pochybný projekt původně zvaný „Karta Pražana“. Z transparentnů se dozvídáme, že: „Již dnes vytváříme zítřejší komfort Pražanů“. Já bych ale spíš řekl, že již dnes (nebo spíš už včera), socialističtí politici zakládají na zítřejší státní bankrot ČR. Moc komfortní to nebude. Moje osobní doporučení zní:

  • Zbavujte se: eura, koruny, státních (bez)cenných papírů a dalších aktiv vázaných na měnu
  • Pořizujte: jídlo, zbraně, zlato a další reálná aktiva

Jedná se o dlouhodobější výhled v řádu let – současné (začátek roku 2010) nebezpečí není akutní – ale je dobré být připraven.

Opencard - socialistický omyl

Stokrát opakovaná lež se má stát pravdou?

Opencard - socialistický omyl

Bojkotujte Opencard, co to jen jde. A dávejte politikům jasně najevo, že nejste spokojeni s jejich prací!

Témata: [politika]

Komentáře čtenářů


xkucf03, 3. 4. 2010 15:39, Fotky [odpovědět]

P.S. Tyto tři fotografie v tomto článku vydávám pod licencí  CreativeCommons BY-NC-SA – můžete je tedy volně použít (nekomerčně), ale uvádějte zdroj (odkaz na tuto stránku). Pokud potřebujete jinou licenci, napište mi [/blog/?q=contact] .


xkucf03, 3. 4. 2010 15:46, Odkazy [odpovědět]

O této kartě psal nedávno i kolega Martin Pánek: Jak Bém zachránil Opencard. Přečtěte si také, jaké stanovisko k této věci zaujímá Strana svobodných občanů – viz Pražští Svobodní vyzývají ke zrušení projektu OpenCard.


Jenda, 3. 4. 2010 19:09, RSS Svobodných [odpovědět]

OT: taky ti nefunguje RSS článků od Svobodných? Konkrétně odkazy v tomto kanále vrací chybu.


xkucf03, 3. 4. 2010 19:55, Tehle odkaz mi funguje – [odpovědět]

Tehle odkaz mi funguje – normálně se mi zobrazí RSS novinky.


xkucf03, 3. 4. 2010 19:57, Oprava: RSS funguje, ale ty [odpovědět]

Oprava: RSS funguje, ale ty odkazy, které z něj vedou už ne.


Anonym, 3. 4. 2010 15:57, ochrana soukromí [odpovědět]

Že bude opencard průser se vědělo už od samého začátku – její zabezpečení bylo (je) naprosto mizerné -- předváděl to například Tomáš Rosa -- jak se dají snadno přečíst osobní údaje z karty ostatních cestujících. Konec konců magistrát byl za opencard "oceněn" na Brother Awards 2008 (Ceny velkého bratra).


xkucf03, 3. 4. 2010 16:51, Remix [odpovědět]

A jako bonus zdarma jsem pro vás vyrobil tento remix:


Anonym, 3. 4. 2010 17:32, No, vypada to, ze kdyz se ti [odpovědět]

No, vypada to, ze kdyz se ti neco nelibi, tak je to socialisticky... neprijdes si na hlavu?


xkucf03, 3. 4. 2010 18:04, Ne. Proč? Pravicová vláda [odpovědět]

Ne. Proč? Pravicová vláda by se snažila minimalizovat přerozdělování – snižovala by veřejné příjmy i výdaje a do takovýchto projektů by se vůbec nepouštěla. Tyhle „věrnostní kartičky“ případně platební karty by přenechala soukromému sektoru, kterému taky přísluší. A podnikatel by si pak rozmyslel jestli se mu taková investice vůbec vyplatí – pravděpodobně by si spočítal „pět a pět“ a došel by k tomu, že projekt jako Opencard nemůže uspět.


lesy, 3. 4. 2010 17:36, zbrane [odpovědět]

nesouhlasim sice s tvym obvinovanim socialismu jako hlavni priciny, na dusledcich se ale celkem shodneme. proto jsem se porad ptal, jestli mas ten zbrojni pas...


Jenda, 3. 4. 2010 19:13, Jo jo, taky jsem na to ve [odpovědět]

Jo jo, taky jsem na to ve středu čuměl…


kickme, 5. 4. 2010 02:16, jeste bych doporucil [odpovědět]

jeste bych doporucil porizovat dlogy.


xkucf03, 1. 1. 2013 11:05, Opencard prolomena [odpovědět]

Dárek k Novému roku: Opencard prolomena.

Přidat komentář

reagujete na jiný komentář (zrušit)
jméno nebo přezdívka
název příspěvku
webová stránka, blog
e-mailová adresa
nápověda: možnosti formátování
ochrana proti spamu a špatným trollům

Náhled komentáře