Moje odkazy
vydáno: 25. 7. 2010 19:37, aktualizováno: 9. 8. 2014 20:03
Připomeňme si, co je smyslem „slajdů“:
Smyslem „slajdů“ není, aby si je někdo prohlížel doma nezávisle na prezentaci – pokud ano, je to špatně. Když toho totiž do „slajdů“ nacpete příliš mnoho (tak aby dávaly smysl samy o sobě), vypadá pak prezentace jako tzv. „předčítání slajdů“ – což je jednak děsná nuda poslouchat a jednak řečník vypadá jako nekompetentní blbec protože neřekne nic navíc (posluchač si řekne: „to si příště přečtu sám doma a nebudu tu ztrácet čas“). Přestože je sebechytřejší a s výrobou prezentace si dal hodně práce.
Kdy má prohlížení „slajdů“ smysl:
V ostatních případech je to zcela nevhodný formát – prezentace (přednáška, školení…) a samostatné prohlížení (studium) jsou dvě naprosto odlišné činnosti s naprosto odlišnými požadavky. A jeden dokument (formát) oběma vyhovět nedokáže. Co tedy místo „slajdů“? Pro samostudium jsou daleko vhodnějším formátem články (časopis, blog, wiki), knihy a skripta.
Takže až budete chtít ostatním něco sdělit, zvažte jestli je vyvěšení „slajdů“ na web to pravé, zkuste překonat svoji lenost a napsat to do článku (např. odborné konference mají běžně sborníky). Samotné zveřejnění „slajdů“ většinou svým čtenářům jen říká: „o tohle jste přišli, když jste nebyli na mé přednášce“ a pokud se autor neobtěžoval ani s citováním zdrojů, je takové prohlížení prezentace leda k zlosti.
P.S. Slovo „slajdy“ je hnusné, proto ho taky píšu do uvozovek. Normálně tomu říkám „prezentace“, ale tady bylo potřeba odlišit prezentaci (činnost, událost) od těch podkladů. Někdo tomu říká „fólie“, ale to zní v dnešní době Internetu a dataprojektorů poněkud archaicky. Jak tomu říkáte vy? Pokud možno jedno slovo („podklady k prezentaci“ umím vymyslet taky).
Témata: [www]
Tento článek zatím nikdo nekomentoval