FK~

Moje odkazy

Ostatní odkazy

Close Windows
Nenajdete mě na Facebooku ani Twitteru
Rozpad EU
Jsem členem FSF
There Is No Cloud …just other people's computers.
Sane software manifesto / Manifest příčetného softwaru

Proč „slajdy“ nepatří na web

vydáno: 25. 7. 2010 19:37, aktualizováno: 9. 8. 2014 20:03

Připomeňme si, co je smyslem „slajdů“:

  • osnova pro řečníka – dává prezentaci řád, pomáhá nám, abychom řekli všechno, co chceme a ve správném pořadí – člověk bývá někdy nervózní nebo příliš soustředěný na kontakt s publikem – díky osnově nevynecháme důležitá témata, prezentace bude mít hlavu a patu a nebude to chaotické blábolení
  • doplněk pro obecenstvo – platí staré známe: obrázek řekne víc než tisíc slov – navíc některé věci jde převyprávět jen těžko (tabulky, grafy, odkazy) a promítaná prezentace je nenahraditelná.

Smyslem „slajdů“ není, aby si je někdo prohlížel doma nezávisle na prezentaci – pokud ano, je to špatně. Když toho totiž do „slajdů“ nacpete příliš mnoho (tak aby dávaly smysl samy o sobě), vypadá pak prezentace jako tzv. „předčítání slajdů“ – což je jednak děsná nuda poslouchat a jednak řečník vypadá jako nekompetentní blbec protože neřekne nic navíc (posluchač si řekne: „to si příště přečtu sám doma a nebudu tu ztrácet čas“). Přestože je sebechytřejší a s výrobou prezentace si dal hodně práce.

Kdy má prohlížení „slajdů“ smysl:

  • když jsem na přednášce byl a chci se podívat na grafy, tabulky, čísla… něco si připomenout nebo si prohlédnout odkazy
  • když je dostupný video (audio) záznam z prezentace – k tomu si prohlédnu „slajdy“ a mám to skoro jako bych na přednášce byl – akorát nemůžu pokládat dotazy a kafe o přestávce si obvykle musím uvařit sám

V ostatních případech je to zcela nevhodný formát – prezentace (přednáška, školení…) a samostatné prohlížení (studium) jsou dvě naprosto odlišné činnosti s naprosto odlišnými požadavky. A jeden dokument (formát) oběma vyhovět nedokáže. Co tedy místo „slajdů“? Pro samostudium jsou daleko vhodnějším formátem články (časopis, blog, wiki), knihy a skripta.

Takže až budete chtít ostatním něco sdělit, zvažte jestli je vyvěšení „slajdů“ na web to pravé, zkuste překonat svoji lenost a napsat to do článku (např. odborné konference mají běžně sborníky). Samotné zveřejnění „slajdů“ většinou svým čtenářům jen říká: „o tohle jste přišli, když jste nebyli na mé přednášce“ a pokud se autor neobtěžoval ani s citováním zdrojů, je takové prohlížení prezentace leda k zlosti.

P.S. Slovo „slajdy“ je hnusné, proto ho taky píšu do uvozovek. Normálně tomu říkám „prezentace“, ale tady bylo potřeba odlišit prezentaci (činnost, událost) od těch podkladů. Někdo tomu říká „fólie“, ale to zní v dnešní době Internetu a dataprojektorů poněkud archaicky. Jak tomu říkáte vy? Pokud možno jedno slovo („podklady k prezentaci“ umím vymyslet taky).

Témata: [www]

Komentáře čtenářů

Za tento článek zatím nikdo autora nekamenoval

Přidat komentář

reagujete na jiný komentář (zrušit)
jméno nebo přezdívka
název příspěvku
webová stránka, blog
e-mailová adresa
nápověda: možnosti formátování
ochrana proti spamu a špatným trollům

Náhled komentáře