FK~

Moje odkazy

Ostatní odkazy

Close Windows
Nenajdete mě na Facebooku ani Twitteru
Rozpad EU
Jsem členem FSF
There Is No Cloud …just other people's computers.
Sane software manifesto / Manifest příčetného softwaru

Sleva říkáte?

vydáno: 6. 3. 2011 12:41, aktualizováno: 10. 12. 2013 23:16

Dnes tak moderní nakupování na slevových serverech mě nijak nebere. Ale tohle jsem nezařizoval já – měli jsme jít do sauny s „poukázkou z Internetu“. Nejdřív bylo potřeba se předem objednat, což je celkem pochopitelné. První problém ale bylo, sehnat vůbec nějaký vhodný termín, měli dost obsazeno. No co, asi je to tam pěkné a lidé tam rádi chodí. V den, kdy jsme měli přijít, jen pár hodit před „termínem“ zavolali, že se jim nějak „porouchala technika“ a že musíme přijít jindy (další volný termín měli asi za měsíc). Zajímá vás, jak tenhle systém funguje?

Nechci slevu ani zadarmo.

K poskytovateli služeb přijde potenciální zákazník z ulice a ptá se, jestli mají dneska volno. Poskytovatel mu může říct, že mají plno, ale pak je velká pravděpodobnost, že o takového zákazníka přijde. Nebo se nějak dohodnou a zákazníkovi, který měl rezervaci na slevový kupón se zavolá, že se jako na potvoru něco porouchalo. Výhoda tohoto systému je v tom, že zákazník se slevovým kupónem nikam neuteče – a i kdyby poukázku vzteky roztrhal a utekl, tak je to jedno, protože už zaplatil a to je přece nejdůležitější. Zatímco zákazník z ulice, který se přišel jen tak zeptat, ještě nezaplatil a když ho poskytovatel odmítne, přijde o jeho peníze.

Dnešní „slevový byznys“ je jen další z marketingových podvodů a má dva typické znaky:

  1. Iluze výhodnosti – předražené zboží se naoko zlevní, sice je pořád drahé, ale dost zákazníků má tuto iluzi rádo. Asi jako když si v hypermarketu koupí shnilá rajčata nebo jahody, ale za tak senzační cenu je tam přece nemohou nechat.
  2. Převaha obchodníka – zákazník platí předem a až potom se řeší termín a další podmínky poskytnutí služby. Poskytovatel služby (nebo dodavatel zboží) je tak v silnější pozici – on určuje podmínky, zatímco zákazník už nemůže couvnout. Zákazníci s poukázkou jsou pro obchodníka jakási jistota, předvídatelný zásobník klientů, ze kterého se bere, když se to obchodníkovi hodí. Zákazníci bez poukázky jsou oproti tomu „problémoví“ a „nepohodlní“ – ti si totiž lezou do prodejny jak se jim zamane, někdy nechodí vůbec a někdy jich naopak přijde moc – proto obchodníci „optimalizují“.

Další zvláštností, a to platí pro všechny slevy obecně, je, že hodně obchodníků bere zlevněné zboží jako něco podřadného, mají pocit, že nemusí poskytovat prvotřídní službu, protože je cena nižší než normálně – zákazník je „nuzák“ který má být vděčný, že si zboží či službu může koupit (bez slevy by na to neměl). Má proto držet hubu a krok a smířit se s nižší kvalitou služby a ochotou prodávajících.

Tenhle přístup bude kvést, dokud ho zákazníci budou akceptovat.

Pokud budete někdy mým zákazníkem, nemůžu vám nabídnout slevu – pouze plnou, ale férovou, cenu. Totéž čekám od svých dodavatelů.

Témata: [podnikání]

Komentáře čtenářů


Heron, 6. 3. 2011 15:27, Zajímavé, také jsem teď [odpovědět]

Zajímavé, také jsem teď někde narazil na článek o těchto serverech a vrtá mi hlavou, jak to funguje.

Chápu to tak, že na té slevě vlastně všichni ještě pořád vydělají. Zákazník dostane něco za cenu nižší než obvyklou, slevový server na tom má svoji provizi (?) a poskytovatel služby (např ta sauna nebo restaurace) na tom stále vydělá. OK, tohle to je možné za předpoklady, že je obvyklá cena dost nadsazená.

Co mi ale není jasné je to, proč do této hry poskytovatel služby vůbec jde. Vždyť on tu svoji službu může nalákat zákazníky sám a nemusí vyhazovat až 20% za nějaké vyžírky (slevové servery). Tedy, pokud už chce dávat slevu (což osobně považuji za kravinu, má lákat kvalitou a sortimentem, a ne slevami), může ji dávat sám bez prostředníka.

Umíš mi to vysvětlit? :-)


xkucf03, 6. 3. 2011 15:57, Na začátku byla taková [odpovědět]
Na začátku byla taková novátorská myšlenka – sleva se aktivuje až po dosažení určitého počtu nakupujících. Přihlásí se třeba 500 lidí a těší se na slevu, ale aby to klaplo, musí jich být celkem třeba 1000. Takže těch prvních 500 má zájem na tom, aby se do systému zapojili další (když se nezapojí dost lidí, zboží se slevou nedostane nikdo) – tudíž píší svým známým a kamarádům e-maily a snaží se je zlanařit. Firma tak nemusí investovat do reklamy a shánět zákazníky – zákazníci se shání sami. Tenhle styl mi nesedí, ale musím uznat, že je to inovace a zajímavý nápad. Pak se to ale dost zredukovalo – minimální množství zákazníků pro aktivaci slevy buď není, nebo je hodně nízké, takže se „aktivují“ všechny slevy. Tím se z toho stává akorát další prodejní kanál. Zákazník nevyhledává služby, ale jen sleduje, co mu systém naservíruje. Je to podobně pasivní přístup jako sledování televize.

OK, tohle to je možné za předpoklady, že je obvyklá cena dost nadsazená.

Je nadsazená. Položka „původní cena“ je naprosto irelevantní, dá se do ní napsat cokoli – jde jen o ten prodej iluzí, že je to výhodné. Ale ani ta cena po slevě mi často nepřijde nijak zázračná – spíš taková normální a někdy i vyšší.

Vždyť on tu svoji službu může nalákat zákazníky sám a nemusí vyhazovat až 20% za nějaké vyžírky (slevové servery).

Obchodníkům se to (asi) vyplatí, protože ty „vyžírky“ jim dohazují zákazníky. Vzhledem k tomu, jaká se ze slevových serverů stala mánie (ono to samozřejmě brzo vyprchá, ale teď to žere dost lidí), je to výhodnější, než si zaplatit reklamu na webu nebo někde venku na billboardu. Vypadá to, že pro obchodníka vyjde líp dát provizi slevovému serveru než dát peníze za inzerci. Navíc ty lidi s kupónem jsou pro obchodníka lepší – zaplatí předem a je to jistý zisk – zatímco když někdo přijde na základě inzerátu/reklamy, není to jistý zákazník, protože když nebude mít obchodník volný vhodný termín, ten člověk zase odejde a třeba se už nevrátí. P.S. taky je dobré si přečíst na těch slevových serverech sekci pro partnery – aneb na co lákají obchodníky, aby se do jejich systému zapojili. Např. na BerSlevu.cz se píše:

Chcete zaplnit svůj podnik do posledního místečka? Chcete pracovat skutečně efektivně? … Připravíme pro vás prezentaci tak dobrou, že úplně skočí z monitoru na vaše budouci zákazníky. Hned ráno se vzbudí a letí k počítači, aby viděli jakou neodolatelnou nabídku jim zase Berslevu.cz předložila.


Martin, 29. 11. 2011 14:21, Koment [odpovědět]

Ono také záleží na jaký typ slevového serveru narazíte, buď na chytráky kteří si vytvoří alternativu prodeje svého vlastního eshopu typu vietnamské zboží, nebo kvalitní portál který k tomu přistupuje profesionálně jako např. http://www.lotmat.cz


kavol, 6. 3. 2011 19:27, ona ta původní cena [odpovědět]

ona ta původní cena nemusí být ani tolik nadsazená, resp. cena po slevě může být klidně i "prodělečná" - když se ještě jednou podíváš na "Chcete zaplnit svůj podnik do posledního místečka?", tak je to jasné, je lepší prodat aspoň za málo než neprodat vůbec

jestliže normální cena je počítána tak, aby se to slušně vyplatilo při využití třeba dvou třetin kapacity, tak kdokoliv přijde do té zbývající třetiny aniž by s ním byly nějaké náklady navíc (světla v sále už svítí kvůli těm ostatním, kuchař je v kuchyni tak jako tak ...), navyšuje zisk na těch za "normální" cenu

lepší příklad s těmi rajčaty - když počítám, že mi jich průměrně pětina shnije, prodávám za 125% ceny než kolik by odpovídalo tomu, co chci vydělat, kdybych je teoreticky prodal všechny ... když pak ta shnilá prodám "pod cenou" třeba za polovinu, tak oproti nákupní ceně třeba zdánlivě prodělávám, ale ve skutečnosti je to všechno zisk navíc, protože ztráta již byla vykompenzována prodejem těch neshnilých za "normální" cenu


kavol, 6. 3. 2011 19:33, p.s. jinak tím nechci [odpovědět]

p.s. jinak tím nechci říct, že by dost často neskutečně nepředražovali ...


Anonym, 10. 3. 2011 11:06, Je to byznys jako každý [odpovědět]

Je to byznys jako každý jiný, v každém najdeme chytráky, jejichž hlavním záměrem je šidit jakkoli to lze, a pak je druhá část, která to myslí skutečně poctivě.

Každý server má možnost zvolit si svou cestu. Servery jsou hlavně reklamním nástrojem, a to dosti mocným, takže pokud obchodník tuto podstatu pochopí na 100%, koupí si nové zákazníky slevou, nad kterou nikdo neváhá.

Pokud ví a věří si, že si z nově příchozích zákazníků dokáže vybudovat zákazníky stálé - bude tak dobrý, že je přesvědčí o tom, že se jim dostane kvalitních služeb a zboží, a že se jim vyplatí platit plné ceny - pak si projednou může obchodník dovolit jít skutečně pod cenu.

Například hospoda nabídne pivo za směšnou cenu, ale pokud je obsluha příjemná a ostatní nabídka lákavá, dá se předpokládat, že zákazník na místě ještě utratí další hotové peníze, a mnohdy i víc, než kdyby do téže restaurace šel bez slevového kuponu, a v tom je celé kouzlo!

Myslím si tedy, že slevové servery, pokud zachovají původní myšlenku, jsou pro obchodníka velmi účinnou reklamou - je to výměna: ty dej slevu, já ti naplním podnik. Na tobě pak je, jestli se k tobě budou chtít zákazníci vrátit - a o tom to je. Kdo z obchodníků si není jistý tím, že by se mu to vyplatilo, ten slevový portál odmítne, nebo nebude mít takový úspěch...

A co se týče obchodníků, a jejich chování k zákazníkům ze slevo-serverů: je na každém portále, jak zajistí, aby obchodník poskytl služby v takové kvalitě, jako by byly placeny v plné výši.

Obchodník se k tomu obvykle zavazuje smlouvou, a ve výsledku je to jeho vizitka. Pakliže má účast ve slevovém serveru plnit úlohu dobré reklamy, pak chytrý obchodník bude služby poskytovat kvalitně, neboť účelem reklamy je získat dobrého, čili pravidelně nakupujícího, zákazníka.

Takže lidi, nakupujte bez ostychu, nikdo Vás za socky nepovažuje, je to jen živější způsob reklamy, dokonce pro Vás zábavnější, a poctivý obchodník si Vás váží stejně, jako těch, kteří kouzlo slevo-serverů ještě neobjevili, nebo z principu tímto způsobem nenakupují.


Vlastimil Ott, 10. 3. 2011 22:48, Nejsem sám, fajn [odpovědět]

Jsem rád, že nejsem sám, kdo ten princip "nechápe" a považuje to za další prvosignální metodu...


xkucf03, 17. 3. 2011 23:52, Aukční servery [odpovědět]

Když to hodně zobecníme, je to pořád jen o prodeji iluzí. Podobně jako třeba aukční servery – zpočátku to bylo C2C, dnes tam stále častěji prodávají profesionální obchodníci (B2C). Ve výsledku je z toho jen prodejní kanál (něco jako RSS/Atom, ale na zboží), kde se na jedné straně strká zboží a na druhé straně stojí dav lidí a nakupuje. Akorát se kolem toho musí vyrobit nějaký ten příběh, pohádka – jednou to jsou aukce, jindy slevy, příště zase něco jiného.


Petr, 22. 3. 2011 17:31, Ověřit [odpovědět]

Skoro celej článek jsou mýty či polopravda, zjisti si, jak to vypadá uvnitř a potom ten článek předělej...


xkucf03, 28. 2. 2012 23:03, Zajímavý odkaz [odpovědět]

Narazil jsem na zajímavý článek: Slevomat z druhé strany, aneb dejte si k nim akci! – popisuje jednání mezi prodejcem zboží a slevovým serverem.


Marek, 24. 7. 2012 09:27, Naoko slevněné [odpovědět]

Ono to není úplně tak pravda - najdeš spoustu nabídek, které jsou opravdu ve slevě - slevy se pohybují tak do 30 %. Když je někde sleva 70 a více procent, tak zde už něco smrdí. Když si odečteš ještě provizi slevoserveru (klidně 25 %), tak ti z toho kolikrát nezbyde ani na provozní náklady.

Druhá věc je ta, že to někdo může brát jako reklamu - prostě raději dají peníze do toho, že zdarma někoho obslouží, poskytnou mu službu, než aby si kupovali billboard apod. S tím ale souvisí to, že se k zákazníkovi musí chovat slušně - když bude dostávat druhořadé jídlo a obsluha na něj bude hnusná, tak už se asi nikdy nevrátí...

Přidat komentář

reagujete na jiný komentář (zrušit)
jméno nebo přezdívka
název příspěvku
webová stránka, blog
e-mailová adresa
nápověda: možnosti formátování
ochrana proti spamu a špatným trollům

Náhled komentáře