FK~

Moje odkazy

Ostatní odkazy

Close Windows
Nenajdete mě na Facebooku ani Twitteru
Rozpad EU
Jsem členem FSF
There Is No Cloud …just other people's computers.
Sane software manifesto / Manifest příčetného softwaru

Turnikety v metru: 1984/2008

vydáno: 15. 3. 2008 15:30, aktualizováno: 30. 1. 2014 10:56

Dnes médii proběhla zpráva o tom, že pražský Dopravní podnik vážně uvažuje o znovuzavedení turniketů v metru. O tomto záměru informovaly Hospodářské noviny už v listopadu 2007.

Smyslem projektu je omezit černé pasažéry a zvýšit zisk Dopravního podniku. Zároveň by poctiví cestující neměli doplácet na zloděje. Na první pohled se to jeví jako bohulibá myšlenka...

Závěr studie proveditelnosti je pozitivní, nicméně tiskový mluvčí DP říká: "Je také potřeba prověřit, jestli by zavedení turniketů nezpomalilo pohyb cestujících během špičky, to je velmi citlivé téma". Tak se zdá, že ona studie opomněla jedno z nejdůležitějších témat. Satira: možná ta studie měla jen ověřit, že zakázka za dvě miliardy poputuje do správných rukou.

...to jsou ale jen okrajové a hlavně řešitelné záležitosti. Zásadní věcí je útok na soukromí cestujících. Nestačí, že máme na každém rohu ve městě kamery, které šmírují občany, ale po zavedení turniketů bude možné automatizovaně sledovat pohyb osob. Jízdenky a kupony budou pravděpodobně obohaceny o bezkontaktní RFID čip. Děsivá hrozba velkého bratra, kterou George Orwell popisuje v románu 1984 , je tak zase o něco více reálnější. Budou vás moci sledovat, kudy obvykle jezdíte do práce či do školy, nebo že jste zrovna nastoupili do metra.

Podobným problémem, ze své podstaty, trpí i karta OpenCard, což má být údajně Karta pro vaše pohodlí. Údaje z bezkontaktní karty, jako je jméno, pohlaví, datum narození... je možné číst i bez vědomí jejího držitele. Jak snadné to je, předvedl přední český kryptolog Tomáš Rosa. Obal, peněženka nebo kožená bunda nejsou pro rádiové vlny překážkou.

Boj za ochranu soukromí smysl má, to se ukázalo, když náměstek primátora Rudolf Blažek oznámil, že hlavní město dočasně ustupuje od praxe ukládání osobních údajů na bezkontaktní čip v nově zaváděné Univerzální kartě Pražana (Opencard).

Lidé, bděte! Nenechte se okrást o svoje soukromí a svobodu pod záminkou pohodlí, boje proti černým pasažérům, teroristům nebo jiným bubákům.

Témata: [soukromí] [svoboda]

Komentáře čtenářů


xkucf03, 12. 5. 2008 09:31, Odkaz od Ewana [odpovědět]

http://www.guardian.co.uk/uk/2008/may/06/ukcrime1


xkucf03, 7. 11. 2008 22:22, Petice o OpenCard [odpovědět]

http://www.slidilove.cz/petice/opencard

Přidat komentář

reagujete na jiný komentář (zrušit)
jméno nebo přezdívka
název příspěvku
webová stránka, blog
e-mailová adresa
nápověda: možnosti formátování
ochrana proti spamu a špatným trollům

Náhled komentáře