FK~

Moje odkazy

Ostatní odkazy

Close Windows
Nenajdete mě na Facebooku ani Twitteru
Rozpad EU
Jsem členem FSF
There Is No Cloud …just other people's computers.
Sane software manifesto / Manifest příčetného softwaru

Pořiďte si OpenID - Seznam.cz

vydáno: 12. 12. 2008 20:41, aktualizováno: 29. 1. 2014 22:26

Už vás nebaví pamatovat si hesla ke všem možným stránkám na internetu, nebo se někde registrovat jen kvůli tomu, že chcete zanechat komentář pod nějakým blogem, který právě čtete? Právě pro vás je OpenID: jedno jméno a heslo, jedna identita, pod kterou můžete vystupovat na spoustě různých stránek – např. na mém blogu :-)

Co seznam spustil

Dnes Seznam.cz zprovoznil službu OpenID, informoval server Root.cz. Seznam se jednak stal poskytovatelem OpenID identity a jednak umožňuje přihlášení (např. ke službě Lidé.cz) pomocí OpenID identity vedené u jiného poskytovatele.

Delegování → nezávislost na poskytovateli

Jednou ze skvělých vlastností OpenID je, že možné být nezávislý na poskytovateli (ten, kdo ověřuje naše jméno a heslo). Díky tomu můžeme mít celý život jedno ID (např. náš podpis v internetových diskusích) a přitom si svobodně vybrat toho, kdo nám poskytne infrastrukturu pro ověřování identity, a dokonce tohoto poskytovatele můžeme průběžně měnit, aniž by se změnilo naše ID.

Jediné, co k tomu potřebujete, je webová stránka. Do hlavičky své stránky si vložíte něco na tenhle způsob:

<link rel="openid.server" href="http://openid.cz/server/"/>
<link rel="openid.delegate" href="http://openid.cz/xkucf03"/>
<link rel="openid2.provider" href="http://openid.cz/server/"/>
<link rel="openid2.local_id" href="http://openid.cz/xkucf03"/>

openid.server je adresa serveru, na který delegujeme – poskytovatel, který provádí skutečné ověření identity. openid.delegate je naše ID na daném serveru. Druhé dva řádky jsou totéž pro novější verzi protokolu.

Pokud se teď rozhodnu používat Seznam.cz místo OpenID.cz, moje ID zůstane nezměněno a na internetu budu vystupovat stále pod stejným jménem.

Delegování bych vám doporučil, pokud máte stabilní internetové stránky (nejlépe vlastní doménu), které chcete dlouhodobě udržovat. Je to stejná situace jako u webu, e-mailu nebo jabberu – máte vlastní doménu a vybíráte si toho nejlepšího poskytovatele na trhu, vaše jméno je přitom stále stejné.

Co OpenID přinese

OpenID není určeno k přihlašování do banky nebo k jiným kritickým účelům, ale skvěle se hodí pro různé internetové diskuse, blogy a komunitní služby. Osobně si od OpenID slibuji lepší identifikovatelnost uživatelů v diskusích – až někde uvidíte frantovo.cz/openid, tak můžete spíš věřit, že jsem to psal já, než když tam bude jen podpis Franta.

Přitom zůstává Internet stále anonymnísvobodný v tom smyslu, že vaše identita na Síti není spojena (resp. nemusí být) s vaší identitou v reálném světě. A hlavně můžete mít těch cyber-identit kolik chcete. Takže záleží jen na vás, jaké jméno si na Síti uděláte :-) Osobně přikládám větší váhu názorům a radám od lidí, kteří se nestydí podepsat a které už znám – i když se takový člověk jmenuje třeba CyberBob.

Aktualizace 23. 2. 2012

Pozor na: OpenID.cz – tento poskytovatel identit už nefunguje, je potřeba si vybrat jiného. Zde je právě vidět výhoda delegování :-)

Témata: [počítačová bezpečnost]

Komentáře čtenářů


Kuzmič, 12. 12. 2008 23:00, CyberBob to je z nějakého [odpovědět]

CyberBob to je z nějakého filmu né? :-D


xkucf03, 13. 12. 2008 23:38, Konkrétní příklad [odpovědět]

Konkrétní příklad použití najdete v diskusi na ABC Linuxu. Jen pozor na správnou doménu: id.email.cz/id.seznam.cz – podle toho, který účet na Seznamu chcete používat.


Darm, 14. 12. 2008 10:43, Kuzmič: [odpovědět]

Kuzmič: http://www.csfd.cz/film/21988-net-the/


xkucf03, 19. 12. 2008 21:52, Správně, máš bod :-) [odpovědět]

Správně, máš bod :-)

Přidat komentář

reagujete na jiný komentář (zrušit)
jméno nebo přezdívka
název příspěvku
webová stránka, blog
e-mailová adresa
nápověda: možnosti formátování
ochrana proti spamu a špatným trollům

Náhled komentáře