FK~

Moje odkazy

Ostatní odkazy

Close Windows
Nenajdete mě na Facebooku ani Twitteru
Rozpad EU
Jsem členem FSF
There Is No Cloud …just other people's computers.
Sane software manifesto / Manifest příčetného softwaru

Moje odpověď na článek o ICQ: AOL už vážně přehání

vydáno: 3. 7. 2008 08:40, aktualizováno: 19. 7. 2020 12:08

Moje reakce na jeden blogový zápisek, kde se autor rozčiluje nad chováním provozovatele ICQ a místo něj radí používat...

Nejdřív doporučuji přečíst onen Fiolův zápisek.

Ale přibližně vím, co si mohu dovolit a co rozhodně by si neměla dovolit daná společnost, která danou službu poskytuje... Už dnes mě osobně AOL nutí, abych používal výhradně jejich klienta ICQ 6, který je plný zbytečné reklamy a flashových (tedy vysoce HW náročných) animací.

Přirovnal bych to k tomuto příběhu: Jeden hodný bohatý pán si řekl, že bude dávat bezdomovcům polévku. Dělal to z vlastní vůle a úplně zadarmo. Po několika letech se rozhodl, že jídlo bude dávat jen těm chudým, kteří nemluví sprostě a za polévku mu poděkují. Hulváti začali nadávat, co si to ten plesnivý dědek dovoluje, vždyť omezuje jejich práva, polévka přece byla vždycky zadarmo pro všechny! Nadávali mu a vyhrožovali, přestože on stále poskytoval ostatním službu zadarmo, aniž by musel.

Nepůjdu na strašně prosazovenej OPEN Jabber, protože je prostě pro mě k ničemu, není totiž profesionální...

ICQ je pro profesionální použití nevhodné už jen z právních důvodů - jeho licence výslovně zakazuje takové použití (jiné než osobní). Zatímco Jabber nás ničím neomezuje a pro komerční využití je velmi vhodný - můžeme si provozovat vlastní firemní server (a držet tak diskrétní komunikaci uvnitř firmy) nebo si zaplatíme profesionální služby od některého z komerčních poskytovatelů. (a přitom si můžeme chatovat s lidmi, kteří používají služby zadarmo jako třeba GMail nebo Jabber.cz). Fiola se ve svém zápisku dopouští i dalších nepřesností (nebo lží, řečeno méně diplomaticky), které jsou v rozporu se Smlouvou o poskytování služby společnosti Microsoft.

Co když vám řeknu, že je díky tomu stabilní, málo hardwarově náročný a nedává vám rozkazy typu: "Používej tenhle protokol výhradně s mým klientem."

Přitom Microsoftí smlouva hovoří jasne: Při používání služby nesmíte použít žádný neoprávněný software ani službu jiných dodavatelů pro přístup k síti společnosti Microsoft pro rychlé zasílání zpráv.

nebo "Nemáš právo si vypnout reklamu!"

Smlouva říká: Při používání služby nesmíte používat službu způsobem, který by poškozoval nás nebo naše inzerenty...

nebo snad "Nemůžeš si upravit program podle svého!"

Smlouva: Pokud od nás jako součást služby obdržíte software, vztahují se na vaše užívání tohoto softwaru licenční podmínky... Nebudete provádět zpětnou analýzu, dekompilaci ani převod ze strojového kódu žádného softwaru zahrnutého do služby... Aby to nebylo tak jednoduché, tak autor většinu těchto vět šalamounsky uvozuje slovy "Co když vám řeknu, že...", neříká tedy, že něco nějak je, ale vlastně se nás ptá. Tak se na něj snad ani zlobit nemůžeme :-) Když už smlouvu čtete, jistě vás zaujme jako mě: Automaticky můžeme kontrolovat vaši verzi softwaru. Můžeme do vašeho počítače automaticky stahovat aktualizace softwaru s cílem aktualizovat, zdokonalovat a dále rozvíjet službu.

Asi tak, jako když jste měli ICQ a chtěli jste použít jiný komunikační program, i zde to lze. A narozdíl od ICQ je to povolené a jednoduché. Stačí najít komunikační program, který MSN účet (LiveID) zvládne a připojí se.

Kdyby si autor alespoň přečetl Wikipedii: Další programy podporující protokol WLM (jejich používání je v rozporu s podmínkami použití), když už nečte smlouvy (...nesmíte použít žádný neoprávněný software... viz výše) Autor správně poukazuje na to, že přechod z jednoho protokolu na druhý je náročný krok - na novou síť musíte dostat i své kamarády (abyste si měli s kým povídat), nebo nějakou dobu provozovat oba protokoly (což je otrava). Moje rada právě proto zní: když už přecházet, tak na protokol, který má budoucnost a u kterého je záruka, že nedopadne jako, dnes mnohými nenáviděné, ICQ. U Microsoftího kecálka záruku nemáme, MS se může v budoucnu zachovat jakkoli, ať už jde o reklamu, zpoplatnění služby nebo jiné restrikce. V případě Jabberu je ale zárukou otevřenost protokolu (XMPP) a fakt že u něj funguje konkurence-pluralita jak na poli poskytovatelů služeb, tak na poli softwaru (klienti, servery, pluginy). A to vše legálně a na základě transparentních pravidel. Už při soutěžení kapitalismu a komunismu během dvacátého století se ukázalo, že systémy, kde existuje konkurence a fungují tržní principy, jsou efektivnější. Otázka do diskuse: myslíte, že se v případě Fiolova zápisku jedná o PR článek?

Odkazy a zdroje:

  • Jabber.cz – centrum českého Jabberu, Wiki
  • JabbIM.cz – portál pro české uživatele, chat, blogy… a stejnojmenný klient.
  • PSI – Skvělý klient (pro Windows, Linux i Mac OS X)
  • Gajim – Další pěkný klient, tentokrát pro milovníky GTK.
  • Bombus – klient pro mobilní telefony!
  • Bombus-ng – klient pro PocketPC (PDA s Windows).

Témata: [IM]

Komentáře čtenářů


Anonym, 3. 7. 2008 22:59, jabber nikdy, icq s [odpovědět]

jabber nikdy, icq s vytunenym klientem rulez


Hans, 4. 7. 2008 15:58, Anonyme, je vidět že sis [odpovědět]

Anonyme, je vidět že sis článek ani trochu nepřečetl. Tady jde o to že ten tvuj rulezní a vytuněnej klient je v rozporu se smlouvou od AOL, takže to nic neřeší.


Kuzma, 22. 7. 2008 14:00, Trubky [odpovědět]

Sou to trubky, s MSN si naběhnou uplně stejně jako s ICQ.


Anonym, 5. 10. 2008 20:23, test [odpovědět]

test


Kecut, 17. 10. 2008 13:54, Tak se na to podívejme [odpovědět]

Tak se na to podívejme jinak.. Co je lepší? ICQ nebo MSN? Otázka je jasná. Fiolo to popsal zaujatě, ale stručně a jasně.

Můj názor je takový, že se Jabber nikdy nestane populární mezi BFU´s. Možná se jej ale podaří právě díky Open source zaintegrovat do nástrojů, které uživatel využije daleko efektivněji, zvládne je a v tom je jeho síla.

MSN je povedený a jít proti němu je v zemi, kde panuje reklama v ICQ, xenofóbní přístup.


xkucf03, 17. 10. 2008 19:30, "Fiolo to popsal zaujatě, [odpovědět]

"Fiolo to popsal zaujatě, ale stručně a jasně." Fiola to předně popsal trochu lživě :-D

Technologicky je na tom MSN* lépe, jenže princip je stejný. Proto poselství mého článku je: když už přejít, tak na Jabber. Protože jen tak se člověk vyhne tomu, aby dopadl jako s ICQ dneska. Když se skupinka kamarádů dohodne, že je už nebaví se s tím ICQ rozčilovat, můžou začít používat Jabber, i kdyby všichni byli BFU. Google Talk je zcela intuitivní a jednoduchá záležitost, stejně tak GMail -- přes oba zvládne chatovat i úplná lama. Pak tu jsou klienti jako třeba Jabbim, které jsou vhodné i pro začínající uživatele. Jde prostě o to, prolomit ten síťový efekt.

*) jasně, dneska se to už oficiálně jmenuje jinak, ale tenhle název je prostě zažitý.

Přidat komentář

reagujete na jiný komentář (zrušit)
jméno nebo přezdívka
název příspěvku
webová stránka, blog
e-mailová adresa
nápověda: možnosti formátování
ochrana proti spamu a špatným trollům

Náhled komentáře