Moje odkazy
Obsah článku:
vydáno: 10. 5. 2014 18:46, aktualizováno: 27. 4. 2021 12:09
Na Ábíčku je výživná diskuse o audiu, která se pak trochu zvrhla ve flame o tom, jaká kvalita má ještě smysl. A to mi připomnělo, že se mi v šuplíku válí součástky na stavbu „covoxu“ – tak jsem ho konečně dodělal a zažil si ten 8bitový zvuk na vlastní uši. A nezní to vůbec špatně :-)
Je to jednoduché zařízení (jen 18 odporů, nic víc), které se připojuje do paralelního portu (LPT) počítače a používá se na místo zvukové karty. Běžně se mu říká „covox“ podle firmy Covox, která prodávala v 80. letech tuhle věc pod názvem Speech Thing.
Zapojení existuje více, ale tohle je asi nejjednodušší a najdete ho na Wikipedii:
Deska a ještě nepřipájené odpory:
Samořezný konektor je skvělý vynález:
Připojené kontakty 2-9 (data) a 20 (zem) + monofonní výstup na 3,5mm jack:
Ze sluchátek si toho moc neposlechnete (hraje příliš slabě). Chce to zesilovač – použil jsem starou „hifi“ věž a dlouhý obyčejný kabel bez pozlacených konektorů, což jistě mělo vliv na kvalitu, ale i tak to hraje moc hezky. Poměr cena/kvalita je u tohoto zařízení bezkonkurenční.
V tomhle počítači mám sice i ISA zvukovku, ale Covox jsem prostě chtěl slyšet.
Pro otestování jsem použil program Impulse Tracker. Ten podporuje různé výstupy – je potřeba ho spustit se správným parametrem – zvolíme ovladač itlpt1.drv
pro covox připojený na první paralelní port:
it /sitlpt1.drv
Zatím je to bohužel jen freeware, ale autor Jeffrey Lim slibuje, že k 20. výročí tohoto programu (2015) vydá kompletní zdrojové kódy.
V příloze najdete krátké video na ukázku, jak hraje covox.
Zdrojové kódy Impulse Trackeru byly dostupné na Bitbucketu: Impulse Tracker – záloha. Program je psaný v assembleru a pro jeho překlad budete potřebovat Turbo Assembler, Turbo Link a Borland MAKE.
Kromě toho existuje otevřená reimplementace Impulse Trackeru, která se jmenuje Shism Tracker a je napsaná v C nad knihovnou SDL, díky čemuž je multiplatformní. Dokonce je i v distribucích, takže např. v Ubuntu si Schism Tracker nainstalujete příkazem:
apt install schism
A pustit si v něm můžete třeba hudbu z časopisu Klan (formát .mod, .xm).
Témata: [počítačová historie] [hardware] [zvuk]
Tento článek zatím nikdo nekomentoval