Moje odkazy
vydáno: 4. 1. 2015 01:47, aktualizováno: 5. 3. 2016 19:48
Původně jsem si chtěl pořídit Dingoo A380, ale pak jsem zjistil, že o dost výkonnější JXD není až o tolik dražší a nedalo mi to. JXD S7800B je kapesní herní konsole se 7" displejem, čtyřjádrovým procesorem a 2 GB RAM.
Konsole přijde v (až nečekaně) pěkné krabici:
Jde tedy o poměrně výkonný počítač, na kterém by se kromě hraní her dalo i pracovat…
Výpis /proc/cpuinfo
– informací o procesoru:
Processor : ARMv7 Processor rev 0 (v7l) processor : 0 BogoMIPS : 1631.46 processor : 1 BogoMIPS : 1631.46 processor : 2 BogoMIPS : 1631.46 processor : 3 BogoMIPS : 1631.46 Features : swp half thumb fastmult vfp edsp neon vfpv3 CPU implementer : 0x41 CPU architecture: 7 CPU variant : 0x3 CPU part : 0xc09 CPU revision : 0 Hardware : RK30board Revision : 0000 Serial : 0000000000000000
Přístroj dále obsahuje dva foťáky/kamery (kvalita nic moc – ale kvůli focení si to asi nekupujete), senzor polohy a hlavně spoustu tlačítek pro hraní.
Základní rozložení tlačítek gamepadu vychází z konceptu Nintenda, který i po desítkách let přejímají další výrobci:
Vlevo je čtyřsměrový ovladač (D-pad) a vpravo čtyři herní tlačítka A B X Y (u JXD: A B C D nebo u PSP: × ○ △ □) a dále tlačítka select a start.
JXD k tomu přidává dva analogové joysticky, 2×2 akční tlačítka ovládaná ukazováčky a pár dalších tlačítek + dotykový displej.
Pomocí vestavěné aplikace se dají fyzická tlačítka a joysticky namapovat na místa na displeji a ovládat tak jimi i hry s dotykovým ovládáním (většina her pro mobily a tablety). Aplikace se spouští jako OSD jedním z fyzických tlačítek a jde pomocí ní překonfigurovat mapování i během hry.
Zadní strana – konsole se nedá jen tak rozebrat:
Předinstalovaný operační systém je Android 4.2.2.
Protože Android je taky Linux, zaslouží si konsole samolepku s tučňákem :-)
Jedním z důvodů, proč si JXD pořídit, je určitě hraní starých (8-bitových a dalších) her v emulátorech.
V přístroji je předinstalovaný program Happy Chick, což je obrovský katalog starých her a zároveň GUI nad emulátory – umožňuje hry stahovat a hned spouštět jednotným způsobem (není potřeba startovat konkrétní emultátor a v něm vybírat hru).
Podporuje emulaci platforem jako NES, SNES, Nintendo 64, Game Boy (i Color a Advance), arkády MAME a další.
Tyhle staré hry se většinou považují za tzv. abandonware (osiřelý software). Řadu let je už nikdo neprodává, nevymáhá copyright a firmy, které je vytvořily, často už ani neexistují. Je to taková šedá zóna – do vězení za jejich kopírování asi nepůjdete – nicméně z hlediska autorského práva to úplně košer není a správně byste si měli opatřit nějakou legální kopii hry. Dají se koupit např. přes eBay nebo přes některé internetové obchody. Hodnota fyzických médií (diskety, kazety, cartridge, krabice, manuály, plakáty…) v čase roste, takže je to mj. dobrá investice – asi i lepší než do akcií nebo vládních dluhopisů :-)
Skvělá hra Titus the Fox (alias Moktar) v emulátoru Amigy:
Amigovská verze hry má lepší hudbu oproti dosové a trochu jiné chování ve hře – např. psi běhají pomaleji a při jízdě na skateboardu se Fox při přejíždění nepřátel neposouvá na prkně dopředu… A taky nejde házet rozbaleným kobercem, což je celkem škoda. Chtělo by to zkombinovat obě verze do jedné :-)
Autorem je firma Titus Interactive SA, která vytvořila mj. hry jako Prehistorik nebo The Blues Brothers.
Kromě emulovaných starých her můžete samozřejmě hrát nativní hry pro Android nebo hry pro PSP (viz níže).
Vedle JXD vypadá PSP jako miniaturní hračka. Ale spíš je to tak, že JXD je se svým 7" displejem trochu megalomanská záležitost – do kapsy u džín se sice vejde, ale asi ji tak nosit nebudete. Nicméně na velký displej se dobře kouká, hodí se na filmy nebo na čtení a i když si zapnete softwarovou klávesnici, stále vám zbývá dost pixelů pro obsah.
Sony PSP-2000 z roku 2007 má 4,3" displej s rozlišením 480×272, procesor MIPS R4000 na 333 MHz a 64 MB RAM.
JXD nepotřebuje žádná dvířka a mechaniku na UMD disky, protože dneska se všechno vejde do interní flash paměti a na SD kartu:
Díky emulátoru PPSSPP si můžete na JXD zahrát svoje hry z PSP.
Stejná hra – The 3rd Birthday – puštěná na PSP i na JXD:
Hrdinka Aya Brea z japonské série Parasite Eve:
Ještě jednou Aya Brea:
Na JXD je hra trochu zrnitá, přeci jen byla dělaná pro menší rozlišení a displej, ale stále vypadá celkem dobře a hratelná je. Oproti tomu takové Need For Speed: Most Wanted se v emulátoru trochu sekají a nejdou moc plynule hrát, ale třeba se to v dalších verzích PPSSPP zlepší.
Velkým potenciálem JXD je HDMI výstup a USB OTG – díky tomu můžete mít obraz na normálním velkém monitoru a připojit si klávesnici s myší a udělat tak z přenosné konsole normální počítač. Tady hodně záleží, co se na zařízení podaří naportovat za software – na Androidu byste asi pracovat nechtěli, ale pokud se tam podaří dostat plnohodnotný GNU/Linux, budou možnosti prakticky neomezené.
AMD64 osmijádro s 16 GB RAM to zrovna není, ale pokud na tom nebudete pouštět IDE pro vývoj Java EE aplikací, tak by to na spoustu úloh stačit mělo – tzn. ne jen hračka do kapsy, ale skutečný počítač.
Pro grafický čip Mali 400 existují svobodné ovladače, které sice nejsou úplně hotové, ale údajně na nich běží Quake 3 Arena.
JXD je primárně herní konsole, ale mohlo by to být i univerzální zařízení/počítač. Uvidíme, co se mi podaří spáchat po softwarové stránce. Za cca 150 amerických dolarů je to zajímavý přístroj.
Témata: [GNU/Linux] [počítačová historie] [počítačové hry] [hardware]
Chtěl bych se zeptat,jestli je možnost koupit konzoli tady v Čechách.S pozdravem Praks
V ČR ji AFAIK nikdo neprodává, ale objednat si ji od výrobce nebyl problém :-)