Moje odkazy
Obsah článku:
vydáno: 31. 3. 2018 19:48, aktualizováno: 10. 12. 2020 12:25
Mám tu Roland Rubix 44, tak zde je stručný dokumentační zápisek o této USB zvukové kartě a pár fotek. Mimochodem, firmu Roland možná znáte díky MT-32 nebo TR-808. Ale tentokrát se podíváme na jejich současný hardware.
Většinu přístrojů hned rozeberu, protože mě zajímá, co je uvnitř. K odmontování solidního plechového krytu nám tu stačí křížový šroubovák PH1 (což je sympatické – na rozdíl od různých firem, které nás obtěžují tzv. „tamper proof“ šrouby, které jsou stejně k ničemu). U předního panelu jsou tři vruty, vzadu a zespodu pak šrouby.
Jedněmi z nejdůležitějších součástek u zvukové karty jsou čipy, které se starají o převod digitálního signálu na analogový (DAC) a naopak (ADC). V Rubbixu 44 jsem našel čipy Burr-Brown od Texas Instruments, což by mělo být asi to nelepší na trhu. Konkrétně jde o:
Kvalita zvuku mi přijde bezchybná, ale zase tolik toho naposloucháno nemám, takže to nechci hodnotit. Šum IMHO není a zvuk mi přijde stejný nebo lepší, než cokoli, co jsem kdy slyšel. V případě zájmu můžu vzít kartu na nějaký pražský sraz (to by chtělo nějaké klidnější místo než obvykle…) nebo na nějakou konferenci a můžete posoudit sami.
V GNU/Linuxu karta prostě funguje, není potřeba instalovat žádné ovladače, stačí připojit USB kabel a můžeme přehrávat nebo nahrávat zvuk – ať už přes ALSA/JACK nebo PulseAudio – funguje oboje. Testoval jsem v Ubuntu 17.10. Systém kartu identifikuje takto:
USB:
$ lsusb | grep Roland Bus 002 Device 037: ID 0582:01e1 Roland Corp.
Přehrávání:
$ aplay --list-devices **** Seznam PLAYBACK Hardwarových zařízení **** karta 1: Rubix44 [Rubix44], zařízení 0: USB Audio [USB Audio] Podzařízení: 1/1 Podzařízení #0: subdevice #0 $ aplay --list-pcm sysdefault:CARD=Rubix44 Rubix44, USB Audio Default Audio Device front:CARD=Rubix44,DEV=0 Rubix44, USB Audio Front speakers surround21:CARD=Rubix44,DEV=0 Rubix44, USB Audio 2.1 Surround output to Front and Subwoofer speakers surround40:CARD=Rubix44,DEV=0 Rubix44, USB Audio 4.0 Surround output to Front and Rear speakers surround41:CARD=Rubix44,DEV=0 Rubix44, USB Audio 4.1 Surround output to Front, Rear and Subwoofer speakers surround50:CARD=Rubix44,DEV=0 Rubix44, USB Audio 5.0 Surround output to Front, Center and Rear speakers surround51:CARD=Rubix44,DEV=0 Rubix44, USB Audio 5.1 Surround output to Front, Center, Rear and Subwoofer speakers surround71:CARD=Rubix44,DEV=0 Rubix44, USB Audio 7.1 Surround output to Front, Center, Side, Rear and Woofer speakers iec958:CARD=Rubix44,DEV=0 Rubix44, USB Audio IEC958 (S/PDIF) Digital Audio Output dmix:CARD=Rubix44,DEV=0 Rubix44, USB Audio Direct sample mixing device dsnoop:CARD=Rubix44,DEV=0 Rubix44, USB Audio Direct sample snooping device hw:CARD=Rubix44,DEV=0 Rubix44, USB Audio Direct hardware device without any conversions plughw:CARD=Rubix44,DEV=0 Rubix44, USB Audio Hardware device with all software conversions
Nahrávání:
$ arecord --list-pcm sysdefault:CARD=Rubix44 Rubix44, USB Audio Default Audio Device front:CARD=Rubix44,DEV=0 Rubix44, USB Audio Front speakers surround21:CARD=Rubix44,DEV=0 Rubix44, USB Audio 2.1 Surround output to Front and Subwoofer speakers surround40:CARD=Rubix44,DEV=0 Rubix44, USB Audio 4.0 Surround output to Front and Rear speakers surround41:CARD=Rubix44,DEV=0 Rubix44, USB Audio 4.1 Surround output to Front, Rear and Subwoofer speakers surround50:CARD=Rubix44,DEV=0 Rubix44, USB Audio 5.0 Surround output to Front, Center and Rear speakers surround51:CARD=Rubix44,DEV=0 Rubix44, USB Audio 5.1 Surround output to Front, Center, Rear and Subwoofer speakers surround71:CARD=Rubix44,DEV=0 Rubix44, USB Audio 7.1 Surround output to Front, Center, Side, Rear and Woofer speakers iec958:CARD=Rubix44,DEV=0 Rubix44, USB Audio IEC958 (S/PDIF) Digital Audio Output dmix:CARD=Rubix44,DEV=0 Rubix44, USB Audio Direct sample mixing device dsnoop:CARD=Rubix44,DEV=0 Rubix44, USB Audio Direct sample snooping device hw:CARD=Rubix44,DEV=0 Rubix44, USB Audio Direct hardware device without any conversions plughw:CARD=Rubix44,DEV=0 Rubix44, USB Audio Hardware device with all software conversions
MIDI:
amidi --list-devices Dir Device Name IO hw:1,0,0 Rubix44 MIDI 1
Vstup i výstup funguje – lze přehrávat MIDI skladby (poslat je třeba do MT-32 nebo SC-88) nebo připojit klávesy a vlastní tvorbu nahrávat do počítače.
V alsamixer
u kromě jakési Internal Clock Validity nic není. Hlasitost se totiž nastavuje hardwarově na kartě – samostatně pro sluchátkový a hlavní výstup. Stejně tak i citlivost vstupů nebo fantomové napájení mikrofonů.
Většina programů ukazuje (když už) jen graf hlasitosti, takže vidíme, jak silné zvuky kde jsou. O dost zajímavější je ale spektrogram, který přidává další rozměr – na něm vidíme intenzitu zvuku v jednotlivých frekvencích. Spektrogram umí ukázat program Audacity, ale jeho graf je dost hrubý a moc toho tam není vidět, navíc se při nahrávání zobrazuje se zpožděním.
Proto jsem nastartoval GNU Radio, což je program, který se používá primárně pro softwarově definované rádio (SDR), a spíchl jsem v něm následující flowgraph:
V zásadě jde jen o propojení zvukového zdroje a komponent, které dělají Fourierovu transformaci (FFT) a vykreslují vodopádový graf v GUI. U vstupu si nastavíme počet kanálů a zvukovou kartu (její název zjistíme příkazem arecord --list-pcms
):
V případě Rubixu při odpojeném mikrofonu „uvidíme ticho“ – jen modrou plochu – zatímco u běžné zvukové karty (např. na základní desce) „vidíme šum“. Zde je zachycené spektrum ze čtyř kanálů Rubixu:
Tu vlnovku mezi čtvrtou a devátou vteřinou jsem vytvořil pískáním do mikrofonu. V podstatě se dá takhle „malovat“ pomocí zvuku. Zbytek je šum v místnosti.
Takhle vypadá bílý šum vygenerovaný v Audacity a přehraný ne zrovna kvalitním reproduktorem:
Šum je normálně homogenní – ty přechody kolem páté a jedenácté vteřiny jsou způsobené tím, že jsem nedržel mikrofon rovně.
A tohle je 2600 Hz a 500 Hz sinusovka vygenerovaná v Audacity:
Stopa s 500 Hz končí dřív – na obrázku kolem čtvrté vteřiny. Na následujícím obrázku je totéž spektrum ještě rozdělené ve dvou monofonních stopách a hlavně neprohnané přes zvukovku, reproduktor, mikrofon a další zvukovku:
Z 24b/192kHz zvukového signálu by ale měl jít vytáhnout hezčí obrázek, než jaký mi teď kreslí GNU Radio, takže s tím si budu muset ještě pohrát. Tohle je víceméně výchozí nastavení. Jako zdroj signálu v GNU Radiu můžeme samozřejmě použít i uložený soubor (wav), nemusí to být jen živý zvuk z mikrofonu. Můžeme tak např. prozkoumat frekvence v určité skladbě nebo jiné nahrávce.
Rubix44 od japonské firmy Roland je kvalitní zvuková karta, která umožňuje nahrávat zvuk ve čtyřech kanálech současně a ve vysokém rozlišení. Šum na vstupu i výstupu je minimální. V GNU/Linuxu karta funguje bez problémů. Hodí se pro profesionální použití i různé experimentování se zvukem.
Chci dál používat Audacity, jako nejjednodušší program pro nahrávání. Nově zakoupená zvuková karta za pět tisíc - Roland Rubix44 mi však nefunguje v Audacity. Mám Windows 10 (2004). Zvuk se trhá, prská, nebo se nahrávání vůbec nerozběhne. Poradíte, jak by to šlo vyřešit? Nechci se učit nový program a vše v nastavení jsem už mnohokrát prošel. Vracet zvukovku se mi také nechce. Na původní zvukovce (PreSonus Firestudio mobile) vše běhalo perfektně. Nahrávala však jen 2 stopy, Roland Rubix nahrává do 4 stop. Děkuji za radu.
To vypadá spíš na nějaký problém související s Windows. Zkusil bych nastartovat GNU/Linux (stačí třeba Ubuntu z USB flashky) a v něm Audacity – tím se ověří, že hardware je v pořádku. Mně Audacity v GNU/Linux z této karty nahrává normálně všechny kanály a zvuk je kvalitní.