Moje odkazy
Obsah článku:
vydáno: 13. 1. 2020 12:04, aktualizováno: 3. 4. 2023 22:05
Přestože mám různých baterek spoustu, chtěl jsem si udělat radost a pořídil jsem si měděnou verzi Olight S2R. Je to věc spíš do sbírky a je opravdu krásná. Má ale i jednu nepěknou vlastnost, která jde naštěstí řešit, a o tom bude tento článek.
Olight S2R Baton II je malá LED svítilna napájená jedním článkem 18650. Působí velmi kvalitním až luxusním dojmem. Má několik úrovní intenzity včetně měsíčního svitu (moonlight), což je hodně slabé světlo, které se hodí, když se potřebujeme třeba jen podívat do mapy nebo najít něco ve stanu – baterka nás neoslepí, takže pořád vidíme i bez ní. Více se o ní dnes nebudu rozepisovat, ostatně toto nemá být recenze (když bude čas a chuť, tak udělám později nějaký článek se srovnáním více svítilen).
Kromě standardní hliníkové verze se dělá i měděná. Nemá to žádný smysl a je akorát těžší. Tuhle verzi si kupujete prostě proto, že se vám líbí. Měď dobře vede teplo, takže slouží jako chladič (což se u výkonných svítilen hodí). Také se má za to, že měď je antibakteriální. Těmito argumenty se to dá trochu racionalizovat, nicméně už to, že má člověk rád měď považuji za dostatečně dobrý důvod k pořizování si měděných věcí.
Teď už k těm špatným vlastnostem. Už před nákupem jsem věděl, že přibalená USB nabíječka (magneticky se přicvakne na svítilnu a není potřeba vyndavat baterii) dokáže nabíjet jen značkové Olight články. Tohle ještě beru a nehledal bych v tom až tak nějaký zlý úmysl (vendor lock-in). Vyplývá to z konstrukce – na té zadní straně, kam se nabíječka přikládá, máme normálně jen jeden pól baterie, takže by tam nebylo jak nabíjet. Druhý pól by se tam musel přivést drátem po stěně pouzdra svítilny, což by bylo trochu křehké a komplikované. V Olightu to tedy vyřešili tak, že ten drát je součástí článku a ten má kolem + pólu kroužek, na kterém je - pól. Ostatně tenhle drát už v článcích s chránícím obvodem (protected) je tak jako tak. Je to trochu nepříjemné, ale až tolik mi to nevadí – spousta svítilen vůbec nabíječku nemá a články je potřeba vyndavat a dávat do nabíječky, kterou stejně mám, takže v tom nevidím až takový problém. Byť by to tedy řešitelné bylo – tím drátem v těle svítilny nebo přesunutím nabíjecích kontaktů dopředu (i když tam by se dělalo hůř to magnetické uchycení).
Co už ale problém je: svítilna nebude s běžnými 18650 články ani svítit. A to je docela zásadní vada. Trochu to připomíná ten židovský vtip o svíčkách bez knotů… Běžné články 18650 totiž mají + pól skoro rovný tzv. flat-top (ne jako třeba tužkové AA články, kde je vystouplý tzv. button-top). Tudíž + pól těchto článků nedosáhne na kontakt uvnitř Olight svítilny. A tohle už mi dost vadí (na rozdíl od toho nabíjení), protože tento problém šel vyřešit snadno – s minimálním úsilím mohla svítilna podporovat i standardní články. Stačilo dát dovnitř jednu pružinu navíc.
Motivací k pořízení svítilny právě na články 18650 je to, že jsou všude kolem nás. Můžeme je např. vytěžit ze starých notebooků nebo je sebrat nějakému kuřákovi z jeho odpařovacího zařízení a vesele si svítit. Za normálních okolností sice není problém si koupit značkový článek, ale v případě nějaké krize je potřeba vyjít s tím, co máme po ruce. V tomhle ohledu je tedy Olight S2R horší než náhodná čínská svítilna za desetinu ceny.
V krizi si ale musíme nějak poradit a improvizovat. Jedním ze způsobů, jak tento problém vyřešit, je vykuchat starou tužkovou (AA) baterii a vzít z ní ten klobouček s vystouplým + pólem. Tenhle kousek plechu pak položíme na článek s plochým pólem a shora na to nasuneme tělo Olight S2R. Nabíjení samozřejmě fungovat nebude, ale svítit můžeme – a o to jde v první řadě. Tímhle způsobem můžeme svítit na libovolné 18650 články – jako např. ty fialové nebo červené na fotce výše. Existují i články, jako např. ten černý protected Soshine na fotce, které už vystouplý + pól mají. Na ně jde svítit i bez tohoto hacku. A to i když nejsou Li-ion, ale LiFePO4 s nižším nominálním napětím (3,2 V místo 3,7 V).
Další možnost je použít malý neodymový magnet, ale vzhledem k tomu, že i svítilna má v sobě magnet, tak by se to pak špatně dostávalo ven a taky by se to mohlo přichytit nějak bokem.
Jsem rád, že tuhle svítilnu mám. Pokud ale hledáte něco praktického, tak vám ji nemůžu doporučit. Ta nekompatibilita mě zklamala. Nicméně se ji podařilo odstranit kouskem plechu, takže to zase taková tragédie není (až bude skutečná krize a nepůjde nic koupit, tak budeme řešit mnohem zásadnější problémy). Kromě toho tu jsou i jiné značky jako Noctigon Emisar, Fireflies, Lumintop a další takže je rozhodně z čeho vybírat.
Témata: [hack] [zbraně a nástroje] [elektřina] [svícení]
Napsal jsem na zákaznickou podporu firmy Olight:
I have a new Olight S2R Baton II Cu version. It is a really nice flashlight and I like it.
But I have a problem with battery compatibility. Of course, it works and charges with your battery. But if I install another 18650 it does not work. I am aware that it would charge only your batteries, but I expected that it would work with any 18650. It seems that the + pole of standard 18650 batteries does not reach the contact in the flashlight.
Please see attached photo. The violet (Samsung) or red batteries with flat tops does not work. However the black battery (Soshine, despite it is only 3,2 V) works because it had "button" + pole (instead of common flat top).
Is it feature or defect? Should Olight S2R work with any 18650 or only with certain ones?
Odpověď přišla velice rychle, což je fajn. Nicméně to vypadá, že nejde o vadu konkrétního kusu, ale o obecnou vlastnost a jejich svítilna je opravdu kompatibilní jen s některými bateriemi 18650:
The 18650 battery with protecting board can compatible with the light, but cannot charge it through the light.
Ty „protected“ články mají typicky ten klobouček s vystouplým + pólem, takže na kontakt dosáhnou.
P.S. jinak samozřejmě „protected“ být nemusí a jde čistě o ten tvar kontaktu. Když ke svítilně připojím (přiložím dráty) libovolný zdroj napětí kolem 3,7 V, tak svítí. Zkoušel jsem to např. s malou modelářskou Li-pol baterií.
Ještě jsme si vyměnili dva e-maily:
Thanks for prompt response.
So the compatibility with 18650 is not guaranteed and it works only with certain types (protected with "button" + pole)?
jejich odpověď:
Dear Customer,
Yes, it works with certain types (protected with "button" + pole).
Tímto potvrzují, že jejich svítilna funguje jen s určitými typy článků 18650 (s vystouplým + pólem, což jsou typicky právě ty články s ochranným obvodem).